3 TL İle 160 km Yol Yapan Otomobil

İ Miev

Geleceğin araçları için en olası yakıt teknolojisi şu an için elektrikli motorlar görülüyor. Bu süreç içinde ise markalar arasında elektrikli otomobil yarışı devam ediyor. Bu sürece Mitsubishi de katılarak yeni İ Miev model elektrikli otomobilini duyurdu ve uzun süren testler sonucunda 2 bin elektrikli modelini üretimini tamamladı.

elektrikli araba i-Miev

4 kişilik i MiEV'in aynı zamanda çevre dostu bir otomobil olduğunu da söylemek mümkün; araç, sıfır karbondioksit salınımıyla çevreyi de koruyor.

Elektrikli araba i-Miev

Mitsubishi İ-Miev, genel dış tasarımıyla çoğu sürücüyü fazla memnun edememiş gibi görünse de küçük boyutuyla park yeri konusunda avantaj sağlayacak gibi görünüyor. Ancak büyük aileler için pek de ideal olduğunu söylemek mümkün değil.

Elektrikli araba i-Miev
Mitsubishi bu modeliyle, şimdiye kadar yüzde yüz olarak seri üretime geçmiş ilk elektrikli otomobil üreticisi olma unvanını da elde ederek rakiplerinden bir adım öne geçmiş oldu.


Elektrikli araba i-Miev

İ-Miev ufak oluşu konusunda tüm sürücüleri memnun edemeyecek olsa da, tavan yükseliği konusunda sanırız yolcularına ferah bir iç mekan sunacaktır.
Elektrikli araba i-Miev

Aracın başka bir artısı ise oldukça sessiz bir elektrikli motor ile donatılmış olması. Elektrikli araçlar için çok önemli olan batarya ihtiyacını yüksek enerji yoğunluklu lityum-iyon pillerle karşılıyor.

Elektrikli araba i-Miev

İ-Miev, 0'dan 100 km'ye pek de hız tutkunlarını memnun etmeyecek bir skorla, 15.9 saniyede çıkıyor. Maksimum menzili ise 160 km.

Elektrikli araba i-Miev

Bataryalarının yüzde 80 oranında dolması, 330 voltluk topraklı prizde ve hızlı şarjla yaklaşık yarım saat, 220 voltluk prizde ise yaklaşık 7 saat sürüyor.
Elektrikli araba i-Miev
Yapılan bu dolumun ücreti ise toplu taşıma araç biletlerinden daha ucuz; 100 km'deki yakıt maliyeti yaklaşık 2.5 TL. 

Elektrikli araba i-Miev

Şarjlar, gün geçtikçe sayıları artmakta olan hızlı dolum istasyonlarında veya ev tipi prizlerle her yerde yapılabiliyor.

Elektrikli araba i-Miev

Otomobilin çıktığı en yüksek hız 130 km/s. Bu pek memnun edici bir rakam gibi görünmese de, elektrik motorlu araçlar kategorisi için kabul edilebilir bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Elektrikli araba i-Miev

Google+'da Paylaş
    YORUMLAR (GOOGLE)
    YORUMLAR (FACEBOOK)

0 yorum:

Yorum Gönder