Dünya'nın En Temiz Havasının Olduğu Yer

Svalbard adası

Dünya'nın en temiz havası Norveç'teki Svalbard adasındadır. Havanın etkisi kendini ilk anda gösterebiliyor; adaya ilk inildiği zaman baş dönmesi veya burun kanaması yaşanabiliyor.


Svalbard, Kuzey Buz Denizi'nde Norveç'e bağlı bir takımadadır. Ada, Avrupa medeniyetinin bittiği noktada yer alıyor. Biraz ötesinde ise yaşam yok. Kutup ayılarının hükümranlığındaki adada 19 Nisan ile 23 Ağustos arasında güneş hiç batmıyor.

Svalbard adası

Adanın diğer bir özelliği ise başkentinin dünya üzerinde bulunan en kuzeydeki başkent olmasıdır. 20. yüzyıl başlarında yapılan bir antlaşmayla 40 kadar ülkenin adada yerleşim kurmasına hak tanınmıştır. Günümüzde ise bu yerleşim hakkını sadece Norveç ve Rusya kullanmaktadır. Ada, insan cesedinin dünya üzerinde hemen hemen hiç bozulmadan kaldığı nadir yerler arasındadır. %60'ı buzullardan oluşan adalarda pek çok dağ ile fiyord bulunmaktadır.


Yeryüzündeki tüm bitkilerin tohumlarının saklandığı Kıyamet Ambarı da Svalbard Adası’nda yer alıyor. İçine "eğer kıyamet koparsa" diye dünyadaki tüm tohumlar yerleştirilmiş. Bitkisel bir "Nuh'un Gemisi"  olarak da adlandırılabilir.

Google+'da Paylaş
    YORUMLAR (GOOGLE)
    YORUMLAR (FACEBOOK)

0 yorum:

Yorum Gönder