Lodos Neden Baş Ağrısı Yapar?

Lodos baş ağrısı yapar mı? Lodos baş ağrısı nasıl geçer? Lodos nedir? Lodos insanları niçin hasta eder? Lodos rüzgarı nedir? Yazımızda...


Baş ağrısı

Halk arasında genellikle "lodos çarptı" şeklinde dile getirilen ve migren şeklinde kendini gösterebilen lodos baş ağrısı, çoğunlukla Aralık ayında ortaya çıkar. Peki lodos rüzgarı nedir? Lodos, güneybatıdan esen rüzgarlara denir.

Lodos rüzgarı en çok nerelerde görülür? Lodos, en sık olarak olarak Marmara, Doğu Akdeniz ve Ege'de görülmektedir. Bunun dışında bazen Adriyatik Denizi'nde de rastlanmaktadır.

Lodos baş ağrısı yapar mı? Lodos, üzerinde taşıdığı çeşitli toz ve mineraller nedeniyle baş ağrısı ve migren yapar. Bu lodos ağrıları daha çok kadınlarda görülür. Bunda basınç değişimlerinin de etkileri vardır. Lodos baş ağrısı dışında nefes darlığı, halsizlik, gözde kanlanma şeklinde farklı sorunlara da neden olabilir.

Peki lodosun neden olduğu baş ağrısı nasıl geçer? Ağrının nasıl geçeceğinden önce ağrıya neden olacak etkenleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Bunun için de lodoslu, soğuk ve rüzgarlı havalarda bere veya şapka gibi başınızı koruyacak bir şeyle örtün. Rüzgarda durmamaya çalışın. Banyodan sonra hemen sokağa çıkmayın ve saçınızı iyice kurutun. Klimalı ortamlardan kaçının. Eğer imkanınız varsa lodos olan günlerde dışarıya çıkmayın. Siz pencere veya kapıyı bile açtığınızda, lodoslu hava içeri girecek ve lodosun etkileri eve de yerleşecektir.

Google+'da Paylaş
    YORUMLAR (GOOGLE)
    YORUMLAR (FACEBOOK)

3 yorum:

  1. ne mineralmiş be iki gündür kafam çatlıyor

    YanıtlaSil
  2. Mide bulantısı da yapıyor bende

    YanıtlaSil