Logosu Sadece 35$'a Yaptırılmış Ünlü Dünya Markası

Nike İlk Logo
Nike amblemi 1971 senesinde Carolyn Davidson adlı Üniversite öğrencisi tarafından 35$ karşılığında tasarlanmıştır.

Nike’ın kurucusu Phil Knight, Nike henüz yeni ve küçük bir firmayken grafik tasarım öğrencisi olan Carolyn Davidson adlı bir çocuktan bir logo tasarlamasını istemiş. Çocuk ise kısa bir süre içinde Nike’ın dinamizm ve sportif imajını yaratan “Swoosh” adlı bildiğimiz o Nike logosunu ortaya çıkarmış. Bu işten ise sadece 35$ almış.

Carolyn Davidson üniversiteden mezun olduktan sonra da yine Nike için poster, ilan, katalog ve broşürler tasarlamaya devam etmiş. Ancak Nike’ın bir süre sonra hızla büyümesi nedeniyle tek bir tasarımcı firmaya yeterli gelmediğinden Nike, Carolyn Davidson ile yollarını ayarıp profesyonel bir ajansla anlaşmış. Bu olay sonucunda ise meşhur Nike logosunun yaratıcısı Carolyn Davidson’un Nike'la hiçbir bağlantısı kalmamış.

Ancak hikaye bu şekilde bitmiyor; 1983 yılında Carolyn Davidson’a Nike'tan bir telefon gelmiş. Nike’ın kurucusu Phil Knight onu bir öğle yemeğine davet etmiş ve bu yemekte kendisine “Swoosh”lu bir elmas yüzük, bir sertifika ve açıklanmayan oranda Nike hissesi hediye etmiş. Elbette bu hikaye'nin Nike tarafından anlatılışı.
Nike'ın Logo Tasarımcısı
Nike'ın meşhur logosunu tasarlayan Carolyn Davidson
Google+'da Paylaş
    YORUMLAR (GOOGLE)
    YORUMLAR (FACEBOOK)

0 yorum:

Yorum Gönder